SC10R10KT
Mfr.Part #
SC10R10KT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 100NH 2.06A 55 MOHM TH
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case :
Axial
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Current Rating (Amps) :
2.06A
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
25 Weeks
Series :
SC10, Sigma Inductors
Number of Functions :
1
Test Frequency :
25MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flame Retardant
Packing Method :
Ammo Pack
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Inductance :
100nH
Rated Current-Max :
2.06A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Length :
25mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SC10R10KT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD