SC08-21CGKWA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC08-21CGKWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
18-DIP (0.600, 15.24mm), 13 Leads
Datasheet
Download
Description
DISPLAY 7SEG 0.8" SGL GRN 18DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Number of Segments :
7
Number of Functions :
1
Color :
Green
Size / Dimension :
0.984 Hx0.732W x 0.417 D 25.00mmx18.60mmx10.60mm
Mount :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
75mW
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Common Cathode
Number of Characters :
1
Character Width :
11.6mm
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wavelength - Peak :
574nm
Packaging :
Tube
Height :
24.9936mm
Current - Test :
20mA
Package / Case :
Character Height :
20.32mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Common Pin :
Common Cathode
Digit/Alpha Size :
0.80 20.32mm
Luminous Intensity :
25 mcd
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
150mA
Display Type :
7-Segment
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
SC08-21CGKWA
Introducing Kingbright SC08-21CGKWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-DIP (0.600, 15.24mm), 13 Leads, SC08-21CGKWA pinout, SC08-21CGKWA datasheet PDF, SC08-21CGKWA amp .Beyond Kingbright SC08-21CGKWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.