SC-02-300JV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC-02-300JV
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
Download
Description
CMC 44MH 2A 2LN TH
Stock
139
In Stock :
139
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Common Mode Chokes
Height (Max) :
1.575 40.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
27 Weeks
Current Rating (Max) :
2A
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
SC
Inductance @ Frequency :
44mH @ 16kHz
Published :
2012
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Inductance :
44 mH
Package / Case :
Vertical, 4 PC Pin
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Lines :
2
Size / Dimension :
1.378Diax0.984W 35.00mmx25.00mm
HTS Code :
Filter Type :
Power Line
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
300mOhm
Datasheets
SC-02-300JV
KEMET SC-02-300JV
SC-02-300JV datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD