SBYV28-150-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBYV28-150-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-201AD, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 150V 3.5A DO201AD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, FREE WHEELING DIODE
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 3.5A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
1.1V
Pin Count :
2
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 150V
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Peak Non-Repetitive Surge Current :
90A
Published :
Number of Phases :
1
Reverse Recovery Time :
20 ns
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Recovery Time :
20 ns
JESD-609 Code :
e3
Reverse Voltage :
150V
Average Rectified Current :
3.5A
Peak Reverse Current :
5μA
Application :
EFFICIENCY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Current :
3.5A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Elements :
1
Max Surge Current :
90A
Configuration :
Single
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
SBYV28-150-E3/54
Vishay SBYV28-150-E3/54
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 3.5A -55°C~150°C 5μA @ 150V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-201AD, Axial Through Hole
SBYV28-150-E3/54 Overview
A reverse voltage of 150V is reasonable.This device has an average rectified current of 3.5A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 90A.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
SBYV28-150-E3/54 Features
an average rectified current of 3.5A volts
the peak reverse is 5μA
SBYV28-150-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SBYV28-150-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB