SBR60A60CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBR60A60CT
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SBR 60V 30A TO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Super Barrier
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
350A
HTS Code :
Series :
SBR®
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
10.66mm
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
350A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200µA @ 60V
Number of Pins :
3
Forward Voltage :
730mV
Weight :
6.000006g
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Pin Count :
Peak Reverse Current :
500μA
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-220-3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Pbfree Code :
No
Width :
4.82mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
9.01mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Termination :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Average Rectified Current :
30A
Forward Current :
60A
Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 30A
Number of Elements :
2
Datasheets
SBR60A60CT
Diodes Incorporated SBR60A60CT
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 30A 60V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
SBR60A60CT Overview
When the forward voltage is set to 730mV, this device will operate.When the forward voltage is set to 60A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 500μA.
SBR60A60CT Features
730mV forward voltage
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
SBR60A60CT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR60A60CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23