SBR5E45P5-13D
Mfr.Part #
SBR5E45P5-13D
Package / Case
PowerDI™ 5
Description
DIODE RECT SBR 45V 5A POWERDI5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
Published :
Operating Temperature (Max) :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Connection :
CATHODE
Number of Terminations :
3
Average Rectified Current :
5A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Series :
SBR®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Output Current-Max :
5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Application :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
120A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
280μA @ 45V
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 5A
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
280μA
Configuration :
Single
Package / Case :
PowerDI™ 5
Diode Type :
Super Barrier
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
SBR5E45P5-13D
Diodes Incorporated SBR5E45P5-13D
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 5A -55°C~150°C 280μA @ 45V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
SBR5E45P5-13D Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 5A volts.A maximum reverse current of 280μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 5A.
SBR5E45P5-13D Features
an average rectified current of 5A volts
A maximum reverse current of 280μA
5A is the maximum value
SBR5E45P5-13D Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR5E45P5-13D applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB