SBR3A45SAF-13
Mfr.Part #
SBR3A45SAF-13
Package / Case
DO-214AC, SMA Flat Leads
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Series :
SBR®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Package / Case :
DO-214AC, SMA Flat Leads
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530 mV @ 3 A
Product Status :
Obsolete
Diode Type :
Super Barrier
Supplier Device Package :
SMAF
Package :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
SBR3A45SAF-13
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 530 mV @ 3 A -65°C ~ 150°C 400 µA @ 45 V DO-214AC, SMA Flat Leads Surface Mount
SBR3A45SAF-13 Overview
SBR3A45SAF-13 Features
SBR3A45SAF-13 Applications
There are a lot of Diodes
SBR3A45SAF-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB