SBR2U60S1F-7
Mfr.Part #
SBR2U60S1F-7
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE SBR 60V 2A SOD123F
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Application :
EFFICIENCY
Reverse Current-Max :
150μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
510mV @ 2A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Package / Case :
SOD-123F
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
1
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
Configuration :
Single
Operating Temperature (Max) :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Output Current-Max :
2A
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
2A
Capacitance @ Vr, F :
75pF @ 10V 1MHz
Non-rep Pk Forward Current-Max :
35A
Datasheets
SBR2U60S1F-7
Diodes Incorporated SBR2U60S1F-7
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 510mV @ 2A -55°C~175°C 150μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
SBR2U60S1F-7 Overview
A rectified current of 2A volts is averaged for this device.At maximum reverse current, 150μA is reached.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 2A.
SBR2U60S1F-7 Features
an average rectified current of 2A volts
A maximum reverse current of 150μA
2A is the maximum value
SBR2U60S1F-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR2U60S1F-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB