SBR2U150SA-13
Mfr.Part #
SBR2U150SA-13
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SBR 150V 2A SMA
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Height :
4.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
42A
Number of Terminations :
2
Forward Current :
2A
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
1
Number of Pins :
2
Pin Count :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
42A
Pbfree Code :
No
Peak Reverse Current :
75µA
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 2A
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Recovery Time :
5 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 150V
Weight :
64.013223mg
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
4.6mm
Terminal Position :
Dual
Series :
SBR®
Width :
2.92mm
Average Rectified Current :
2A
Min Operating Temperature :
-65°C
Reverse Voltage (DC) :
150V
Output Current-Max :
2A
HTS Code :
Base Part Number :
SBR2U150
Element Configuration :
Single
Forward Voltage :
800mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
SBR2U150SA-13
Diodes Incorporated SBR2U150SA-13
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 2A -65°C~175°C 75μA @ 150V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
SBR2U150SA-13 Overview
In this device, there is an average rectified current of 2A volts.Forward current may not exceed 2A.Output current is maximal at 2A.As the data chart indicates, the peak reverse is 75μA.
SBR2U150SA-13 Features
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 75μA
SBR2U150SA-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR2U150SA-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB