SBR20A40CTFP
Mfr.Part #
SBR20A40CTFP
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE ARRAY SBR 40V 10A ITO220AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Length :
10.36mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SBR®
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Common Cathode
Packaging :
Tube
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Terminations :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Forward Current :
20A
Radiation Hardening :
No
Width :
4.7mm
Weight :
2.299997g
HTS Code :
Package / Case :
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
15.2mm
Mount :
Through Hole
Peak Reverse Current :
500μA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
180A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pin Count :
Pbfree Code :
No
Average Rectified Current :
10A
EAR99
Forward Voltage :
600mV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
SBR20A40CTFP
Diodes Incorporated SBR20A40CTFP
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 10A 40V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
SBR20A40CTFP Overview
When the forward voltage is set to 600mV, this device will operate.When the forward voltage is set to 20A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 500μA.
SBR20A40CTFP Features
600mV forward voltage
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
SBR20A40CTFP Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR20A40CTFP applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23