SBR20A120CTFP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBR20A120CTFP
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SBR 120V 10A TO220AB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Through Hole
Peak Reverse Current :
100μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Natural Thermal Resistance :
4 °C/W
Length :
10.11mm
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
Package / Case :
Element Configuration :
Common Cathode
Average Rectified Current :
10A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
4.7mm
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Forward Voltage :
920mV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
3
Application :
FAST SOFT RECOVERY
HTS Code :
Number of Elements :
2
Diode Type :
Super Barrier
Radiation Hardening :
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Phases :
1
Series :
SBR®
Height :
9.19mm
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.299997g
Terminal Position :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Forward Current :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 120V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 10A