SBR12U100P5Q-13D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBR12U100P5Q-13D
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
PowerDI5-3
Datasheet
Download
Description
SUPER BARRIER RECTIFIER PDI5 T&R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package Width :
5.37
HTS :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 μA @ 100 V
Package Height :
1.1(Max)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Reverse Recovery Time (trr) :
24 ns
Tab :
Tab
Diode Configuration :
Single Dual Anode
Capacitance @ Vr, F :
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Configuration :
Single Dual Anode
Package Length :
3.97
Package / Case :
PowerDI5-3
Product Status :
Active
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Diode Type :
Super Barrier
Supplier Package :
PowerDI 5
ECCN (US) :
EAR99
Product :
Schottky Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Yes with exemptions
Military :
No
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
100
Pin Count :
3
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Continuous Forward Current (A) :
12
PCB changed :
3
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
250
AEC Qualified Number :
AEC-Q101
Mounting :
Surface Mount
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
100
Peak Reverse Current (uA) :
250
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Peak Forward Voltage (V) :
0.78
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Technology :
Si
Repetitive Peak Reverse Voltage :
Supplier Temperature Grade :
Automotive
Type :
Super Barrier Rectifier
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Junction Ambient Thermal Resistance :
80°C/W(Typ)
Supplier Device Package :
PowerDI™ 5
Series :
Automotive, AEC-Q101, SBR®
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
24(Typ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780 mV @ 12 A
Datasheets
SBR12U100P5Q-13D
Diodes Incorporated SBR12U100P5Q-13D
Super Barrier - Tape and Reel PowerDI5-3
SBR12U100P5Q-13D Overview
The peak forward voltage is 0.78 in the datasheets.A continuous forward current of about 12 is consumed by this device at all times.DC reverse voltage less than 100 is required.
SBR12U100P5Q-13D Features
the forward peak voltage is 0.78
SBR12U100P5Q-13D Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBR12U100P5Q-13D applications of RF diodes.
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
  • Sampling circuits
  • Modulators
  • Phase detection
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB