SBLF10L30-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBLF10L30-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 10A ITO220AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Average Rectified Current :
10A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Forward Current :
10A
Radiation Hardening :
No
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Diode Type :
Schottky
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
520mV @ 10A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Number of Phases :
1
JESD-609 Code :
e3
Application :
EFFICIENCY
Pin Count :
3
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
200A
Mounting Type :
Through Hole
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Peak Reverse Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Datasheets
SBLF10L30-E3/45
Vishay SBLF10L30-E3/45
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 520mV @ 10A -65°C~150°C 1mA @ 30V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
SBLF10L30-E3/45 Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 1mA volts.Devices like this have an average rectified current of 10A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 200A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 1mA.
SBLF10L30-E3/45 Features
a maximal reverse leakage current of 1mA volts
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 1mA
SBLF10L30-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SBLF10L30-E3/45 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB