SBCP-14HY1R2B
Mfr.Part #
SBCP-14HY1R2B
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 1.2UH 5.2A 20 MOHM TH
Stock
200
In Stock :
200
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Series :
SBCP
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Inductance :
1.2μH
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Factory Lead Time :
29 Weeks
Through Hole
Current - Saturation :
24.3A
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Current Rating (Amps) :
5.2A
Package / Case :
Tolerance :
±30%
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Datasheets
SBCP-14HY1R2B
KEMET SBCP-14HY1R2B
SBCP-14HY1R2B datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD