SBC2-470-951
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBC2-470-951
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 950MA 210 MOHM TH
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
47μH
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Test Frequency :
10kHz
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Series :
SBC
Current - Saturation :
1A
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Published :
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.28 mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Current Rating :
950mA
Rated Current-Max :
0.95A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
4mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
27 Weeks
Lead Length :
3.5mm
Datasheets
SBC2-470-951
KEMET SBC2-470-951
SBC2-470-951 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD