SBC1-470-711
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBC1-470-711
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 710MA 340 MOHM TH
Stock
469
In Stock :
469
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps) :
710mA
Inductance :
47μH
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
27 Weeks
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SBC
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Size / Dimension :
0.217Dia 5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SBC1-470-711
KEMET SBC1-470-711
SBC1-470-711 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD