SBAV70LT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBAV70LT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Halogen Free :
Halogen Free
Reverse Recovery Time :
6 ns
Element Configuration :
Common Cathode
ECCN Code :
EAR99
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 150mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
Forward Voltage :
1.25V
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Form :
Gull wing
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Weight :
1.437803g
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Min Operating Temperature :
-55°C
Base Part Number :
BAV70L
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
300mW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Forward Current :
200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
3
Average Rectified Current :
200mA
Output Current-Max :
0.1A
Max Surge Current :
500mA
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Number of Terminations :
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reverse Current :
100μA
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 70V
Recovery Time :
6 ns
Radiation Hardening :
No
Published :
2009
Contact Plating :
Tin
Datasheets
SBAV70LT1G
onsemi SBAV70LT1G
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~150°C 200mA 70V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
SBAV70LT1G Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.25V.0.1A is its maximum output voltage.In order to prevent the surge current from exceeding 500mA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200mA.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 100μA.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.300mW heat is produced by this electronic or electrical device in the largest amount (energy loss or waste).
SBAV70LT1G Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.1A
a peak voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
SBAV70LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
SBAV70LT1G applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23