SB2LAC-P08PMM2-820S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB2LAC-P08PMM2-820S
Manufacturer
ODU
Description
STRAIGHT PLUG, STY SB, SER L, SZ
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Mounting Style :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Brand :
Product :
Connectors
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
10A
Base Product Number :
SB2LAC
Features :
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Subcategory :
Circular Connectors
IP Rating :
IP50
Number of Contacts :
8 Contact
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
A
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
8
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
48V
Backshell Material, Plating :
Termination Style :
Crimp
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Shielded
Wire Gauge :
22 AWG
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
ODU USA
Shell Size, MIL :
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
SB2LAC-P08PMM2-820S Overview
SB2LAC-P08PMM2-820S Features
ODU MINI-SNAP? L series
SB2LAC-P08PMM2-820S Applications
There are a lot of ODU
SB2LAC-P08PMM2-820S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER