SB2H100-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB2H100-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 2A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Connection :
Isolated
Max Operating Temperature :
175°C
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Application :
EFFICIENCY
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Average Rectified Current :
2A
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Phases :
1
Diode Type :
Schottky
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Published :
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Forward Current :
2A
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
2A
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
SB2H100
Peak Reverse Current :
10μA
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Max Surge Current :
75A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
75A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SB2H100-E3/54
Vishay SB2H100-E3/54
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 2A -55°C~175°C 10μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
SB2H100-E3/54 Overview
In this device, the reverse leakage current maximum is 10μA volts.Devices like this have an average rectified current of 2A volts.There is no limit to the forward current value.Surge current can reach maximum value 75A.Output current maximum is 2A.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 10μA.
SB2H100-E3/54 Features
a maximal reverse leakage current of 10μA volts
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
SB2H100-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SB2H100-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB