SB1LAC-P07PFG2-620S
Mfr.Part #
SB1LAC-P07PFG2-620S
Manufacturer
ODU
Description
STRAIGHT PLUG, STY SB, SER L, SZ
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
7
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Silver
IP Rating :
IP50
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination Style :
Crimp
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Product :
Connectors
Voltage Rating :
36V
Wire Gauge :
22 AWG
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Mounting Style :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Features :
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Contact Material :
Brass
Base Product Number :
SB1LAC
ODU USA
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
1
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Contacts :
7 Contact
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Termination :
Crimp
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel A Push-Pull
SB1LAC-P07PFG2-620S Overview
SB1LAC-P07PFG2-620S Features
ODU MINI-SNAP? L series
SB1LAC-P07PFG2-620S Applications
There are a lot of ODU
SB1LAC-P07PFG2-620S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER