SB040-E3/100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB040-E3/100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MPG06, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY .6A 40V AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Average Rectified Current :
600mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
500μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
MPG06, Axial
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 600mA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
600mA
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Forward Current :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~125°C
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Max Surge Current :
20A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
MPG06
Datasheets
SB040-E3/100
Vishay SB040-E3/100
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 600mA -65°C~125°C 500μA @ 40V Tape & Box (TB) MPG06, Axial Through Hole
SB040-E3/100 Overview
A reverse leakage current of 500μA volts can be generated by this device.A rectified current of 600mA volts is averaged for this device.A value of 600mA is the maximum forward current that can be allowed.20A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 500μA.
SB040-E3/100 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 600mA volts
the peak reverse is 500μA
SB040-E3/100 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SB040-E3/100 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB