SARA-G300-00S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SARA-G300-00S
Manufacturer
u-blox
Package / Case
96-SMD Module
Datasheet
Download
Description
GSM/GPRS MODULE FOR EUROPE/ASIA
Manufacturer :
u-blox
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Package / Case :
96-SMD Module
Antenna Type :
Antenna Not Included
Memory Size :
Data Rate :
85.6kbps
Serial Interfaces :
UART
Voltage - Supply :
3.35V ~ 4.5V
Current - Transmitting :
300mA
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current - Receiving :
300mA
Series :
SARA-G3
Mounting Type :
Surface Mount
Protocol :
GPRS, GSM
Modulation :
Sensitivity :
-109dBm
Frequency :
900MHz, 1.8GHz
Power - Output :
32.2dBm
RF Family/Standard :
Cellular
Utilized IC / Part :
Base Product Number :
SARA-G300
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
SARA-G300-00S
u-blox SARA-G300-00S
900MHz, 1.8GHz Cellular -40°C ~ 85°C 3.35V ~ 4.5V UART Antenna Not Included 85.6kbps 32.2dBm GPRS, GSM -109dBm 96-SMD Module
SARA-G300-00S Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Surface Mount method.Transceivers should be operated at -40°C ~ 85°C temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the SARA-G3 family.There is 3.35V ~ 4.5V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 900MHz, 1.8GHz.
SARA-G300-00S Features
Surface Mount
3.35V ~ 4.5V volts