SAKTC1797512F180EFACKDUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAKTC1797512F180EFACKDUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
416-BGA
Datasheet
Download
Description
32-BIT RISC FLASH MCU
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
TriCore™
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V
Base Product Number :
SAK-TC1797
Package / Case :
416-BGA
RAM Size :
176K X 8
Connectivity :
ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O :
221
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TC17xx
Program Memory Size :
4MB (4M x 8)
EEPROM Size :
64K x 8
Program Memory Type :
Flash
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 48x10b SAR
Speed :
180MHz