SAF-XC164SM-8F40FAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAF-XC164SM-8F40FAA
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Length :
10mm
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
6K x 8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
64-LQFP
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Connectivity :
SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1.6mm
Bit Size :
16
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
10mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Published :
Supply Voltage :
2.5V
Series :
XC16x
Reach Compliance Code :
Compliant
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
8
Core Processor :
C166SV2
Clock Frequency :
40MHz
Number of Terminations :
64
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
Oscillator Type :
Internal
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
16-Bit
Surface Mount :
Number of I/O :
47
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Base Part Number :
SA*XC164SM
Speed :
40MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Data Converter :
A/D 14x8/10b
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V