SAF-XC164S-8F20F BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAF-XC164S-8F20F BB
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Package / Case :
100-LQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
RAM Size :
6K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
8
Address Bus Width :
24
Core Processor :
C166SV2
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Size :
16-Bit
Series :
XC16x
Data Converter :
A/D 14x8/10b
Supply Voltage :
2.5V
Number of I/O :
79
Height Seated (Max) :
1.6mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
External Data Bus Width :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
100
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Width :
14mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Has ADC :
yes
DAC Channels :
No
Base Part Number :
SA*XC164S
Bit Size :
16
Length :
14mm
ROM (words) :
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
40MHz
Speed :
20MHz