SAF-XC164N-8F20F BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SAF-XC164N-8F20F BB
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ROM (words) :
Package / Case :
100-LQFP
PWM Channels :
yes
Core Processor :
C166SV2
Number of I/O :
79
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Bit Size :
16
Base Part Number :
SA*XC164N
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Speed :
20MHz
Core Size :
16-Bit
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 5V SUPPLY
DMA Channels :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Program Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
2.5V
RAM Size :
6K x 8
Has ADC :
No
DAC Channels :
Number of Terminations :
100
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
14mm
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
50MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Series :
XC16x
Published :
Address Bus Width :
16
External Data Bus Width :
On Chip Program ROM Width :
8
Length :
14mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peripherals :
PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm