SA301A222JAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA301A222JAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
3.81mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SpinGuard® SA
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, 14 INCH
Lead Length :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2200pF
Diameter - Inside :
445 μm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Published :
Datasheets
SA301A222JAR
KYOCERA AVX SA301A222JAR
SpinGuard® SA 2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial