SA102A750JAK
Mfr.Part #
SA102A750JAK
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Description
CAP CER 75PF 200V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SpinGuard® SA
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Lead Style :
Straight
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
75pF
Dielectric :
C0G
Through Hole
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Termination :
Axial
Package / Case :
Length :
4.318mm
Datasheets
SA102A750JAK
KYOCERA AVX SA102A750JAK
SpinGuard® SA 75pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C Through Hole Axial
SA102A750JAK Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
SA102A750JAK Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V