SA055E104ZAM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA055E104ZAM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3mm
Operating Temperature :
10°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Straight
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
Z5U
Tolerance :
-20% +80%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Pbfree Code :
No
Series :
SpinGuard® SA
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
2.3mm
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
SA055E104ZAM
KYOCERA AVX SA055E104ZAM
SpinGuard® SA 0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial