S912ZVHL32F1VLL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S912ZVHL32F1VLL
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
External Data Bus Width :
32
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
14mm
Program Memory Type :
Flash
Length :
14mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Package / Case :
100-LQFP
Bit Size :
16
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tray
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
20MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Data Converter :
A/D 4x10b
CPU Family :
CPU12
HTS Code :
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
100
Qualification Status :
Not Qualified
Core Processor :
S12Z
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
PWM Channels :
yes
Core Size :
16-Bit
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
18V
EEPROM Size :
2K x 8
Number of I/O :
73
RAM (bytes) :
Address Bus Width :
32
Supply Voltage :
12V
Series :
S12 MagniV
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
ROM (words) :
Published :
Power Supplies :
6/18V
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Screening Level :
AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
32MHz