S8VS-18024B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S8VS-18024B-F
Manufacturer
Omron Automation
Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Series :
S8VS (180W)
Max Power Dissipation :
180W
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, VDE
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Output Current :
7.5A
Type :
Enclosed
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
180W
Mount :
DIN Rail
Feature :
Adjustable Output, Universal Input
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-10°C~60°C With Derating
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 1 :
24V
Size / Dimension :
4.93Lx2.95W x 4.53 H 125.3mmx75.0mmx115.0mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input :
100V~240VAC
Number of Outputs :
1
Height :
115.062mm
Efficiency :
80%