S8VK-G24024-400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S8VK-G24024-400
Manufacturer
Omron Automation
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
240W
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
5.91Lx2.36W x 4.92 H 150.0mmx60.0mmx125.0mm
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, TUV
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Series :
S8VK-G (240W)
Voltage - Isolation :
3000V
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Output 1 :
24V
Mounting Type :
DIN Rail
Efficiency :
92%
Voltage - Input :
85V~264VAC