S4D10120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4D10120A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Stock
260
In Stock :
260
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Capacitance @ Vr, F :
772pF @ 0V, 1MHz
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 10 A
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Package :
Tube
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
TO-220AC (TO-220-2)
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30 μA @ 1200 V
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
S4D1012
Datasheets
S4D10120A
SMC Diode Solutions S4D10120A
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8 V @ 10 A -55°C ~ 175°C 30 μA @ 1200 V TO-220-2 Through Hole
S4D10120A Overview
S4D10120A Features
S4D10120A Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
S4D10120A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB