S4AF1C-P19MCC0-450S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4AF1C-P19MCC0-450S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 1.
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Color :
Silver
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Primary Material :
Metal
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Base Product Number :
S4AF1C-P
Number of Positions :
19
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
Voltage Rating :
333V
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Termination Style :
Solder
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
1.5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Brand :
Current Rating :
4 A
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
4A
IP Rating :
IP68
Features :
Backshell, Strain Relief
Shell Size :
1.5
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
1
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Subcategory :
Circular Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Number of Contacts :
19 Contact
ODU USA
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Style :
CABLE
Datasheets
S4AF1C-P19MCC0-450S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S4AF1C-P19MCC0-450S Overview
S4AF1C-P19MCC0-450S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S4AF1C-P19MCC0-450S Applications
There are a lot of ODU
S4AF1C-P19MCC0-450S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER