S471K33Y5PR63K7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S471K33Y5PR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 3KV Y5P RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
3kV
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
600 µm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Published :
Capacitance :
470pF
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Depth :
4mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
Y5P
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
Y5P B
Series :
S
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
8.5mm
Datasheets
S471K33Y5PR63K7R
Vishay S471K33Y5PR63K7R
S 470pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.335Dia 8.50mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc