S470J29U2MR63K7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S470J29U2MR63K7R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 3KV U2M RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Series :
S
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Capacitance :
47pF
Temperature Coefficient :
U2M
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Datasheets
S470J29U2MR63K7R
Vishay S470J29U2MR63K7R
S 47pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±5% U2M -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
S470J29U2MR63K7R Overview
Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2M.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.5mm.