S42B0C-P05MPH0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S42B0C-P05MPH0-500S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 2, SER B,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
5 Contact
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
5
Mounting Style :
CABLE
Orientation :
Voltage Rating :
600V
Termination :
Solder Cup
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Base Product Number :
S42B0C-P
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features :
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps) :
12A
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size :
2
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
RoHS :
Details
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
ODU USA
Shell Size - Insert :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination Style :
Solder
Material Flammability Rating :
IP Rating :
IP68
Product Status :
Active
Contact Gender :
Pin (Male)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Package :
Bulk
Brand :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
12 A
Datasheets
S42B0C-P05MPH0-500S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S42B0C-P05MPH0-500S Overview
S42B0C-P05MPH0-500S Features
ODU MINI-SNAP? B series
S42B0C-P05MPH0-500S Applications
There are a lot of ODU
S42B0C-P05MPH0-500S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER