S41F1C-P08MFG0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S41F1C-P08MFG0-500S
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
8
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell, Strain Relief
Series :
ODU MINI-SNAP® F
Cable Opening :
0.177 ~ 0.197 (4.50mm ~ 5.00mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
ODU S41F1C-P08MFG0-500S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
S41F1C-P08MFG0-500S Overview
S41F1C-P08MFG0-500S Features
ODU MINI-SNAP® F series
S41F1C-P08MFG0-500S Applications
There are a lot of ODU
S41F1C-P08MFG0-500S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER