S41F1C-P06MFG0-400S
Mfr.Part #
S41F1C-P06MFG0-400S
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating :
7.5 A
Voltage Rating :
333V
Number of Contacts :
6 Contact
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Number of Positions :
6
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
S41F1C-P06MFG0-400S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S41F1C-P06MFG0-400S Overview
S41F1C-P06MFG0-400S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S41F1C-P06MFG0-400S Applications
There are a lot of ODU
S41F1C-P06MFG0-400S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER