S41F1C-P05MJG0-550S
Mfr.Part #
S41F1C-P05MJG0-550S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ1, SER F,
Number of Contacts :
5 Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
Current Rating :
7.5 A
Voltage Rating :
450V
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Number of Positions :
5
Product :
Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
S41F1C-P05MJG0-550S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S41F1C-P05MJG0-550S Overview
S41F1C-P05MJG0-550S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S41F1C-P05MJG0-550S Applications
There are a lot of ODU
S41F1C-P05MJG0-550S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER