S41F1C-P04MJG0-350S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S41F1C-P04MJG0-350S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ODU USA
Features :
Backshell, Strain Relief
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Color :
Silver
Number of Contacts :
4 Contact
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Number of Positions :
4
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Current Rating :
7.5 A
IP Rating :
IP68
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Brass
Voltage Rating :
500V
Base Product Number :
S41F1C-P
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Size :
1
Orientation :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Solder
Package :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Contact Gender :
Pin (Male)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
S41F1C-P04MJG0-350S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S41F1C-P04MJG0-350S Overview
S41F1C-P04MJG0-350S Features
ODU MINI-SNAP? F series
S41F1C-P04MJG0-350S Applications
There are a lot of ODU
S41F1C-P04MJG0-350S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER