S41B0C-P06MFG0-500S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S41B0C-P06MFG0-500S
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 1, SER B,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Base Product Number :
S41B0C-P
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Feature :
Shell Size :
1
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Voltage Rating :
333V
Current Rating :
7.5 A
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Pin (Male)
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
1
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination Style :
Solder
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Number of Contacts :
6 Contact
Orientation :
Current Rating (Amps) :
7.5A
ODU USA
Subcategory :
Circular Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Number of Positions :
6
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell, Strain Relief
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome over Nickel
RoHS :
Details
IP Rating :
IP68
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Datasheets
S41B0C-P06MFG0-500S
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S41B0C-P06MFG0-500S Overview
S41B0C-P06MFG0-500S Features
ODU MINI-SNAP? B series
S41B0C-P06MFG0-500S Applications
There are a lot of ODU
S41B0C-P06MFG0-500S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER