S3D10065D1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S3D10065D1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Stock
215
In Stock :
215
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
TO-247AD
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Package / Case :
TO-247-3
Capacitance @ Vr, F :
621pF @ 0V, 1MHz
Package :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 10 A
Base Product Number :
S3D10065
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Product Status :
Active
Series :
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Datasheets
S3D10065D1
SMC Diode Solutions S3D10065D1
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 10 A -55°C ~ 175°C 20 μA @ 650 V TO-247-3 Through Hole
S3D10065D1 Overview
S3D10065D1 Features
S3D10065D1 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
S3D10065D1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB