S33F1C-P27MFG0-4000
Mfr.Part #
S33F1C-P27MFG0-4000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
3
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
IP Rating :
IP68
ODU USA
Number of Positions :
27
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
Brass
Shell Size :
3
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Style :
CABLE
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Brand :
Orientation :
1
Termination :
Solder Cup
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Voltage Rating :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Gender :
Pin (Male)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
7.5 A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Features :
Backshell
Color :
Silver
Mounting Feature :
Termination Style :
Solder
Base Product Number :
S33F1C-P
Number of Contacts :
27 Contact
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
S33F1C-P27MFG0-4000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 27 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S33F1C-P27MFG0-4000 Overview
S33F1C-P27MFG0-4000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S33F1C-P27MFG0-4000 Applications
There are a lot of ODU
S33F1C-P27MFG0-4000 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER