S32F1C-P03MSN0-4000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S32F1C-P03MSN0-4000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
2
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
IP Rating :
IP68
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
ODU USA
Base Product Number :
S32F1C-P
Contact Gender :
Pin (Male)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Primary Material :
Metal
Features :
Backshell
Orientation :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
16 A
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating :
600V
Current Rating (Amps) :
16A
Number of Positions :
3
Color :
Silver
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Termination Style :
Solder
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Style :
CABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Mounting Feature :
Cable Opening :
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Number of Contacts :
3 Contact
Shell Size :
2
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Brand :
Datasheets
S32F1C-P03MSN0-4000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S32F1C-P03MSN0-4000 Overview
S32F1C-P03MSN0-4000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S32F1C-P03MSN0-4000 Applications
There are a lot of ODU
S32F1C-P03MSN0-4000 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER