S31F1C-P07MFG0-5500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S31F1C-P07MFG0-5500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 1,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Base Product Number :
S31F1C-P
Number of Contacts :
7 Contact
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
333V
Shell Size :
1
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Shell Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Contact Gender :
Pin (Male)
Current Rating :
7.5 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
1
Termination Style :
Solder
Series :
ODU MINI-SNAP? F
ODU USA
Orientation :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
IP Rating :
IP68
Mounting Style :
CABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brand :
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
7
Datasheets
S31F1C-P07MFG0-5500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S31F1C-P07MFG0-5500 Overview
S31F1C-P07MFG0-5500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S31F1C-P07MFG0-5500 Applications
There are a lot of ODU
S31F1C-P07MFG0-5500 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER