S31F1C-P06MFG0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S31F1C-P06MFG0-2500
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
1
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
IP Rating :
IP68
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Brass
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
7.5 A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Style :
CABLE
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
1
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Base Product Number :
S31F1C-P
Subcategory :
Circular Connectors
ODU USA
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Gender :
Pin (Male)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
6
Number of Contacts :
6 Contact
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Voltage Rating :
333V
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
S31F1C-P06MFG0-2500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S31F1C-P06MFG0-2500 Overview
S31F1C-P06MFG0-2500 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S31F1C-P06MFG0-2500 Applications
There are a lot of ODU
S31F1C-P06MFG0-2500 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER