S31F1C-P04MJG0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S31F1C-P04MJG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
500V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Subcategory :
Circular Connectors
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Termination :
Solder Cup
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
4 Contact
IP Rating :
IP68
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Termination Style :
Solder
Shell Size - Insert :
1
Brand :
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Contact Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4
ODU USA
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size :
1
Mounting Style :
CABLE
Base Product Number :
S31F1C-P
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A
Product Status :
Active
Features :
Backshell
Orientation :
Datasheets
S31F1C-P04MJG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
S31F1C-P04MJG0-5000 Overview
S31F1C-P04MJG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S31F1C-P04MJG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S31F1C-P04MJG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER