S31B0C-P07LFG0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S31B0C-P07LFG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 1,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
7
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Color :
Silver
Number of Contacts :
7 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Orientation :
Package :
Bulk
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Base Product Number :
S31B0C-P
Mounting Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination Style :
Solder
IP Rating :
IP68
Brand :
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
ODU USA
Series :
ODU MINI-SNAP? B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
1
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5 A
Voltage Rating :
333V
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
Subcategory :
Circular Connectors
Fastening Type :
Push-Pull
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
RoHS :
Details
Datasheets
S31B0C-P07LFG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S31B0C-P07LFG0-5000 Overview
S31B0C-P07LFG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? B series
S31B0C-P07LFG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S31B0C-P07LFG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER