S30F2C-P04LFG0-5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S30F2C-P04LFG0-5000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 0,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Style :
CABLE
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Color :
Silver
Number of Contacts :
4 Contact
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Voltage Rating :
300V
Number of Positions :
4
Cable Opening :
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IP Rating :
IP68
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Termination Style :
Solder
Shell Size :
Brand :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Orientation :
2
Base Product Number :
S30F2C-P
Contact Material :
Brass
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
ODU USA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Features :
Backshell
Product Status :
Active
Current Rating :
7.5 A
Datasheets
S30F2C-P04LFG0-5000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 2 Push-Pull
S30F2C-P04LFG0-5000 Overview
S30F2C-P04LFG0-5000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
S30F2C-P04LFG0-5000 Applications
There are a lot of ODU
S30F2C-P04LFG0-5000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER